Hazánkban teljesen természetesnek számít, hogy a névnapokkor felköszöntjük az illetőt, akár meg is ajándékozzuk és a teljes családod összehívjuk ünnepelni. Ennek ellenére a névnapok több országban sem számítanak ünnepnek.
Nálunk a névnap, mint minden más jeles nap, alkalom az ünneplésre. Egyes nevekhez verses gyűjtemények és névnapi köszöntők, rigmusok továbbá tréfás szólások, kifejezések kapcsolódnak.
Névnapok nálunk és a világban
Mi magyarok hagyományosan felköszöntjük a családtagjainkat, munkatársainkat, ismerőseinket névnapjukon. Nagy általánosságban elmondható, hogy bármennyire is fontosak nálunk a névnapok, még így is kevésbé fontosak, mint a születésnapok. Bár a névnapokon az ajándékozás korántsem annyira elterjedt, vagy olyan nagy értékű, mint a születésnapokkor, mégis a családtagok, barátok gyakran megajándékozzák egymást a névnapjukon, a nőket általában egy kisebb csokor virággal, a férfiakat pedig egy üveg borral.
A névnapok erősen kötődnek a kereszténységhez, így főként Európában terjedtek el. A magyarokon kívül megünneplik a névnapokat például a csehek, lengyelek, olaszok, spanyolok, oroszok, románok, szlovákok, illetve a skandináv és a balti országok lakói.
A balkáni országok közül az ortodox hagyományú népeknél (pl. bolgárok, görögök, szerbek) az egyes szentek ünnepnapján elterjedt szokás a névnap ünneplése, a katolikus népeknél (horvátok, szlovének) ugyanakkor a névnap ünneplése mára kiment a divatból.
Érdekesség, hogy Lengyelországban a névnapok ugyanolyan fontos ünnepnek számítanak, mint a születésnapok.
Nem ünnepelnek névnapot például az angolszász országokban, Franciaországban, Hollandiában, és az Európán kívüli országok többségében sem. Egyetlen komolyabb kivételt talán a dél-amerikai országok jelentik, amelyekben a spanyol és portugál behatásra, illetve az egyházak, a társadalomra gyakorolt komoly hatása miatt a névnapok fontos ünnepekké nőtték ki magukat.
►►►►
Nézd meg a weboldalunkat és válogass kreatív termékeink közül!